sobota, 12 marca 2011

Jak na przykład złożyć własne akwarium w którym można pielęgnować rybki akwariowe

Pierwszoplanowym naszym zakupem będzie nabycie zbiornika, a akwariowe rybki gatunki w późniejszej kolejności, wielkością jak największe które będziemy mogli sobie kupić. Im pojemniejsze akwarium tym skutecznej stworzyć w nim stałe atrybuty wody co gwarantuje nam stabilność biologiczną akwarium.

Drugim krokiem będzie zakup albo własnoręczne zrobienie nakrywy na zbiornik, na której pozwoli nam przyczepić jarzeniówki wymagane do życia roślinek a także akwariowych rybek hodowanych w zbiorniku. Podczas zakupu lamp wskazane jest kierować się zasadą 0,5W/L wody w akwarium. Kiedy mamy zamiar hodować rybki akwariowe w 200l akwarium potrzebujemy 50W światła. Tyle światła potrzebne jest dla większości wymagających roślin.

Trzecim znaczącym zakupem jest filtr akwarystyczny, żeby rybki akwariowe mogły zdrowo żyć. Można kupić dwa typy filtrów: wewnętrzne - będące wewnątrz zbiornika, i zewnętrzne, można szybko się domyślić pracują na zewnątrz zbiornika. Te drugie możemy podzielić na: kubełkowe i kaskadowe. Filtry kaskadowe są umocowane na jednej ze ścianek zbiornika, natomiast kubełkowe pracują np. w szafie.

Trzecim urządzeniem będzie grzałka do akwarium. Podczas wyboru grzałki wskazane jest sugerować się zaleceniem 1W/L wody. To znaczy do 200l baniaka konieczna będzie grzałka 200W.

Kolejny punkt kupno żwirku, albo przywiezienie żwiru z nad rzeczki. Żwir przed wsypaniem do baniaka przepłukujemy wielokrotnie, do chwili aż woda, w owej żwir przepłukujemy będzie przejrzysta. Żwirek z nad rzeki trzeba go jeszcze wygotować. Pożądany nam będzie żwir o granulacji od 2 do 5mm. Do zbiornika szczególnie nadaje się żwir kwarcowy i bazaltowy. Ponieważ są one obojętnie chemicznie dla wody, to znaczy że nie zmieniają jej właściwości.

Gdy użyjemy firmowego podłoża to wrzucamy do zbiornika, bez wcześniejszego opłukania i niczym nie zasypujemy go. Natomiast biogrunt jest natomiast substratem. Umieszczamy na dno akwarium powłokę coś koło dwóch cm, w kolejnej czynności zakrywamy go firanką i zasypujemy powłoką żwirku około czterech cm. Jako substrat może w podobny sposób pełnić role ziemia ogrodowa. Grunt to aby była ona wolna od nawozów. Ziemia jest prawdopodobnie najtańszym rozwiązaniem z tych wszystkich. Czynimy z ziemią tak jak w kwestii biogruntu. Można ponadto użyć technikę żwirek plus kulki gliniane. Wówczas dodajemy kulki na dnie i zakrywamy żwirkiem. W taki sposób przyszykowane podłoże będzie nadzwyczaj żyzne.

Gdy posiadamy już wszystkie rzeczy możemy wziąć się za urządzanie zbiornika. Sypiemy na dno żwir o powłoce sześciu cm z na przedzie i 8 cm z tyłu. Zapewni nam to, iż resztki pokarmu zalegające z tyłu spadną na dół dzięki czemu będziemy mieli do nich prosty dostęp, żeby wyczyścić dno. Po wsypaniu żwiru przytwierdzamy wszystkie potrzebne urządzenia i zaczynamy wlewanie wody. Zbiornik zalewamy do połowy, następnie wsadzamy w podłoże nabyte wcześniej roślinki.

Gdy wszelkie roślinki posadziliśmy musimy teraz kontynuować zalewanie zbiornika, jednak jeszcze troszeczkę zanim dodamy rybki akwariowe. Na całe zapełnione akwarium zakładamy pokrywę i uruchamiamy światło. Wydawać by się mogło, iż możemy teraz wpuścić rybki akwariowe. Nie można tego uczynić. Baniak potrzebuje dojrzeć i bakterie nitryfikacyjne powinny osiedlić się w filtrze. Etap dojrzewanie trwa zwyczajowo z grubsza 3 tygodni.

Gdy wszelkie parametry wody są ustabilizowane, rybki można wpuszczać do zbiornika. Robimy to ostrożnie. Najprzód odmiany najsilniejsze w hodowli. Potem możemy zaopatrzyć się w inne rybki . Zakupione rybki powinno się włożyć razem z woreczkiem w którym przebywają do zbiornika w celu wyrównania temperatury. Co 10 minut powinniśmy dodawać troszkę wody z akwarium do woreczka w celu unormowania się parametrów. Po 20 min należy wpuścić rybki do zbiornika czuwając żeby woda, w której zostały przytransportowane nie dodać do zbiornika.
Gatunki rybki kilka podpowiedzi